Kas yra gmp?

Sergant vėžiu ir jį gydant mažesnis maisto ir skysčių suvartojimas bei svorio netekimas yra dažnas reiškinys. Konsultacijai dėl mitybos jus gali siųsti pas dietologą. Dietologas kartu su jumis aptars, dėl ko kyla problemos, ir suteiks individualiai jums pritaikytą informaciją, kaip susidoroti su valgymo ir svorio problemomis. Jis jums padės susidaryti planą ir žinoti, kaip ir kada kreiptis pagalbos. Jei siekiant jums padėti įprastų valgymo ir gėrimo pokyčių nepakanka, gali būti patariama vartoti peroralinius maisto papildus, dar vadinamus geriamaisiais maisto papildais.

Kas yra peroraliniai maisto papildai?

Peroraliniai maisto papildai arba geriamieji maisto papildai yra specialios medicininės paskirties maistas, skirtas valdyti ligos sukeltą mitybos nepakankamumą. Šie produktai organizmui padeda gauti papildomų maisto medžiagų, tokių kaip energijos, baltymų, vitaminų ir mineralų. Jie yra įvairių skonių ir pavidalo: pieno kokteiliai, sultys, jogurto skonio bei miltelių ir deserto pavidalo.

Kiek geriamųjų maisto papildų turėčiau vartoti?

Peroraliniai maisto papildai arba geriamieji maisto papildai yra specialios medicininės paskirties maistas pacientams, turintiems ligos sukeltą mitybos nepakankamumą, arba kuriems jis gali išsivystyti. Tokius produktus reikia vartoti pagal sveikatos priežiūros specialistų nurodymus. Kai gydytojas ar kitas sveikatos priežiūros specialistas jums paskirs GMP, jis paaiškins, kiek jų suvartoti per dieną.

Visi mes esame skirtingi ir mūsų mitybos poreikiai skiriasi. Dažniausiai GMP išrašomi nuo 1 iki 3 vienetų ar buteliukų per dieną, tačiau šis skaičius gali skirtis, priklausomai nuo jūsų poreikių. Jei vartojate kitokius geriamuosius maisto papildus, tokius kaip vitaminų ar mineralų preparatai, apie tai informuokite savo sveikatos priežiūros specialistą, nes GMP sudėtyje taip pat yra tam tikrų vitaminų ir mineralų.

Jei GMP vartoti sunku arba nepavyksta suvartoti išrašyto ar rekomenduoto jų kiekio, susisiekite su savo sveikatos priežiūros specialistu, nes yra daugybė galimų GMP skonių ir pavidalų. Sveikatos priežiūros specialistas galės patarti dėl geriausiai jums tinkančių alternatyvų.

Kada turėčiau vartoti geriamuosius maisto papildus?

Geriamieji maisto papildai (GMP) skirti padėti esant ligos sukeltam mitybos nepakankamumui arba kylant rizikai, kad jis gali išsivystyti. Jie leidžia padidinti maisto medžiagų suvartojimą, todėl juos derėtų vartoti kartu su tuo, ką galite valgyti ir gerti, o ne pakeisti įprastą maistą ir gėrimus.

Dauguma žmonių GMP vartoja, kai nori gerti ar valgyti. Vartokite taip, kaip jums atrodo patogiau.

  • Pamėginkite juos vartoti tarp valgių kaip užkandį, ryte arba prieš eidami miegoti
  • Arba galite juos vartoti mažais kiekiais visą dieną (pvz., 30–40 ml vienu kartu). Paisykite etiketėje nurodytų laikymo instrukcijų

Ar yra kokių nors naudingų patarimų, kaip geriau vartoti geriamuosius maisto papildus?

  • Geriamuosius maisto papildus (GMP) galite pritaikyti kai kuriuose savo mėgstamuose receptuose arba su jais plakti glotnučius Receptų knyga
  • Jei jaučiate skonio pokyčius, gali būti lengviau juos vartoti atšaldytus arba, jei skauda burną, sušaldyti į ledus ant pagaliuko
  • Savo sveikatos priežiūros specialisto paprašykite daugiau įvairių skonių turinčio GMP pavyzdžių rinkinio, kad galėtumėte juos išbandyti prieš įsigyjant didesnį kiekį
  • Yra neutralaus skonio GMP, kuriuos galima patogiai įmaišyti į sriubas ar pudingus, taip padidinant jų energijos ir maisto medžiagų kiekį

Kiek laiko turėsiu vartoti geriamuosius maisto papildus?

Geriamieji maisto papildai yra specialios medicininės paskirties maistas pacientams, turintiems ligos sukeltą mitybos nepakankamumą, arba kuriems jis gali išsivystyti. Tokius produktus reikia vartoti pagal sveikatos priežiūros specialistų nurodymus. Kai jūsų gydytojas, dietologas ar kitas sveikatos priežiūros specialistas išrašo GMP, derėtų su jais pasikalbėti apie tikėtiną geriamųjų maisto papildų vartojimo trukmę.

Visi mes esame skirtingi ir mūsų mitybos poreikiai skiriasi. GMP jums gali tekti vartoti tol, kol pagerės apetitas, ir galėsite patenkinti savo organizmo mitybos poreikius įprastu maistu ir gėrimais. Žmonėms, kurie maisto valgyti iš viso negali, pakankamais kiekiais vartojami GMP gali būti naudojami kaip vienintelis maisto medžiagų šaltinis – daugumos jų sudėtyje yra visos jums reikalingos maisto medžiagos.

Jei GMP jums išrašė sveikatos priežiūros specialistas, prieš nutraukdami jų vartojimą pasikonsultuokite, ar jų nederėtų vartoti toliau. Jei GMP vartoti sunku arba nepavyksta suvartoti išrašyto ar rekomenduoto kiekio, susisiekite su savo sveikatos priežiūros specialistu, nes yra daugybė skirtingų GMP. Sveikatos priežiūros specialistas galės patarti dėl geriausiai jums tinkančių skonio ar pavidalo alternatyvų.

 Kokių yra geriamųjų maisto papildų?

Geriamieji maisto papildai (GMP) gali būti įvairių rūšių ir skonių. Galimybė pasirinkti iš GMP įvairovės leidžia surasti jums geriausiai tinkančią alternatyvą.

Pieno kokteilio pavidalo GMP tiekiami 200 ml arba a 125 ml („kompaktiškais“) buteliukais. Šis asortimentas pasižymi didele energijos verte (pavyzdžiui Nutridrink) ir gali turėti daug baltymų (pavyzdžiui Nutridrink Protein) bei skaidulinių medžiagų  (pavyzdžiui Nutridrink MF (Multifibre)).

Geriamojo jogurto pavidalo GMP yra pikantiško skonio alternatyva pieno kokteiliams. Šie daug energijos turintys geriamieji maisto papildai tiekiami 200 ml buteliukais (pavyzdžiui Nutridrink Yoghurt style).

Sulčių pavidalo daug energijos turintys GMP 200 ml buteliukuose yra puiki alternatyva žmonėms, kuriems labiau patinka vaisių sulčių skoniai, arba tiems, kurie nori pailsėti nuo pieniškų geriamųjų maisto papildų (pavyzdžiui Nutridrink Juice style).

Miltelių pavidalo GMP yra daug energijos turintys papildai, kuriuos galima sumaišyti su pienu ir pasigaminti pieno kokteilį arba dėti į maistą ir gėrimus norint padidinti maisto medžiagų kiekį  (pavyzdžiui Protifar).

Moduliniai GMP yra milteliai arba skysčiai, sukurti tam, kad mityba būtų papildyta viena maisto medžiaga, tokia kaip energija ar baltymai. Juos galima dėti į maistą ar gėrimus, nors kai kurie jau paruošti vartoti (pavyzdžiui Fantomalt ar Calogen).

Priklausomai nuo pasirinkto asortimento, pasiekiama didelė skonių įvairovė. Pavyzdžiui, vanilės, šokolado, neutralus ar mokos skonis. Taip pat yra ir daugybė vaisių skonių –  braškių, bananų, persikų ir mangų, tropinių vaisių ir apelsinų. Visi GMP yra specialios medicininės paskirties maistas ir juos reikia vartoti pagal sveikatos priežiūros specialisto nurodymus.

Kaip sužinoti, ar geriamieji maisto papildai man padeda?

Jūsų gydytojas arba sveikatos priežiūros specialistas gali paaiškinti, kokių požymių derėtų ieškoti norint sužinoti, ar geriamieji maisto papildai (GMP) jums padeda.

GMP yra specialiai sukurti, kad būtų patenkinti ligos sukeltą mitybos nepakankamumą turinčių žmonių poreikiai. Šie produktai organizmui padeda gauti papildomų maisto medžiagų, tokių kaip energija, baltymai, vitaminai ir mineralai. Suteikiantys daugiau energijos ir maisto medžiagų GMP gali teigiamai veikti jūsų svorį ir (arba) galite pastebėti, kad dėl juose esančios energijos imate geriau jaustis, todėl galite užsiimti savo įprasta veikla.

Kai kuriems žmonėms papildomos mitybos pagalbos reikia prieš gydymą, jo metu ar po jo, o jei išvis nepavyksta suvartoti maisto per burną arba jo nepakanka, tokie produktai gali būti naudojami maitinimui per zondą. Geriausiai jūsų poreikius atitinkančią pagalbą galite nustatyti kartu su savo sveikatos priežiūros specialistu.

Jei jums buvo nurodyta laikytis specialios dietos dėl kitokio sveikatos sutrikimo, tokio kaip širdies liga, diabetas, inkstų nepakankamumas, arba buvo atlikta kolostomija ar ileostomija, šioje interneto svetainėje pateikta informacija jums gali netikti. Apie jums saugius mitybos pakeitimus pasikalbėkite su savo gydytoju ar dietologu. Šioje interneto svetainėje pateikta informacija nėra skirta pakeisti informaciją, gautą iš jūsų sveikatos priežiūros specialisto.