Fiziniai pokyčiai

Svorio netekimas yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių šalutinių reiškinių žmonėms, kuriems diagnozuotas vėžys. Vis dėlto valgyti ir išlaikyti svorį – svarbiau nei bet kada anksčiau. Bet kokie jūsų svorio pokyčiai nuo to laiko, kai liga buvo diagnozuota, gali turėti neigiamos įtakos gydymui.

Kodėl netenku svorio?

Vėžys ir vėžio gydymas (pvz., chemoterapija, spindulinis gydymas ar operacija) gal įtakoti tai, ką galite valgyti, ir organizmo iš maisto gaunamų maisto medžiagų pasisavinimą bei panaudojimą.

Gerti ar valgyti galite nenorėti dėl prarasto apetito ar burnos opų, burnos džiūvimo, vidurių užkietėjimo, pykinimo, vėmimo, skonio pokyčių arba skausmo.

Sergant vėžiu svorio netekimas to nesiekiant (neplanuotas svorio netekimas) nėra retas reiškinys. Tą pastebėję žmonės dažniausiai supranta, kad vyksta kažkas negero, ir tai skatina juos kreiptis į gydytoją, o tada pradedami tyrimai ir nustatomas vėžys.

Kodėl svorio netekimas svarbus?

Svorio netekimas gali pasirodyti kaip geras dalykas, ypač jei visada buvo sunku jį kontroliuoti. Tačiau svarbu žinoti, kad netikėtas svorio netekimas arba mažesnis svoris, nei yra sveika pagal jūsų ūgį (mažas kūno masės indeksas, arba KMI), gali turėti įtakos ir jūsų gydymui, ir atsigavimui po jo. Tai taikoma net antsvorį turėjusiems arba turintiems žmonėms.

Kūno svoris rodo, kiek iš viso sveriame. Mūsų kūną sudaro skirtingi riebalų, kaulų, raumenų ir vandens kiekiai; tai vadinama kūno sandara.

Svorio netekimas gali reikšti riebalų masės sumažėjimą, bet taip pat galima netekti ir raumenų masės; tai dažnai pasitaiko sergant vėžiu.

Raumenys mums padeda judėti. Raumenų masės netekimas gali turėti poveikį jūsų jėgai ir tam, kiek galite nuveikti per dieną, pvz., išlipti iš lovos, eiti pasivaikščioti, pasigaminti valgį.

Kai negalime valgyti arba nesuvartojame pakankamai baltymų, mūsų kūnas naikina raumenis, siekdamas gauti iš baltymų reikalingų medžiagų (amino rūgščių), kurių reikia ląstelėms kurti ir kitiems procesams atlikti, tokiems kaip gijimas ar kova su infekcija. Tai gali paspartinti raumenų masės netekimą (raumenų nykimą).

Uždegimas yra vienas iš būdų, kuriais jūsų organizmas kovoja su infekcijomis ir ligomis. Taip nutinka, kai imuninė sistema jūsų kūne aptinka kažką pavojingo, pavyzdžiui, bakterijų ar pažeistų ląstelių. Tai gali turėti įtakos jūsų organizmo gaunamų maisto medžiagų panaudojimui. Toks organizmo atsakas taip pat gali išsekinti (nuovargis), galite prarasti apetitą, netekti svorio ar raumenų masės.

Svorio išlaikymas gali padėti jūsų kūnui geriau toleruoti paskirtą gydymą. Taip yra todėl, kad optimali chemoterapijos dozė specialiai apskaičiuojama pagal jūsų ūgį ir svorį. Bet kokie svorio pokyčiai nuo to laiko, kai liga buvo diagnozuota, gali turėti įtakos jūsų gydymo dozėms arba gydymas gali netgi užtrukti ilgiau. Palaikydami tinkamą suvartojamų maisto medžiagų kiekį galite apsisaugoti nuo papildomo raumenų masės netekimo ateityje. Tai taip pat gali padėti organizmui geriau toleruoti gydymą.

Ką galiu padaryti, jei netekau svorio?

Dėl bet kokių valgymo ar gėrimo sutrikimų arba netekus svorio pasikonsultuokite su savo sveikatos priežiūros specialistu. Kai kuriuos valgymui ir gėrimui trukdančius simptomus galima valdyti vartojant vaistus ir nuosekliai keičiant mitybą arba derinant abu šiuos dalykus. Ir nepamirškite, kad kai kuriomis dienomis, kai ypač nėra jėgų, arba savaitę po chemoterapijos galite jaustis blogiau nei įprastai. Mes esame čia, kad jums padėtume norėdami gauti informacijos, kuri padės susidoroti su skonio pokyčiais, pykinimu ir kitomis tinkamai valgyti ir gerti trukdančiomis problemomis.

Kadangi vėžio gydymas gali turėti įtakos jūsų galimybei valgyti ar gerti, sveikatos priežiūros komanda turėtų į tai atsižvelgti. Jie gali padėti jums numatyti ir suvaldyti simptomus arba prastos savijautos dienas bei paaiškinti, kiek laiko tai gali trukti. Kadangi daugelis vėžio gydymo būdų yra sudėtingi ir ilgai trunkantys, neretai pasitaiko, kad pacientai siunčiami pas dietologą, kuris gali sudaryti individualų mitybos planą. Tai gali padėti suvaldyti simptomus, vos šiems atsiradus, ypač labiausiai trukdančius.