Gydomoji mityba ir COVID-19 sergančių pacientų atsigavimas

Gydomoji mityba gali teigiamai paveikti įvairių negalavimų turinčių ar įvairiomis ligomis sergančių pacientų klinikinius rezultatus ir gyvenimo kokybę. Nepaisant to, gydomoji mityba ne visada pripažįstama kaip neatskiriama pacientų priežiūros ir sveikimo dalis – tiesą sakant, dabar vos 1 iš 3 pacientų gauna reikiamą mitybos priežiūrą[1].

Ypač dažnai nepaisoma mitybos priežiūros po išrašymo iš ligoninės. Žinoma, naujos ligos, tokios kaip COVID-19, atveju pasiekiama mažai klinikinės mitybos priežiūros atsigavimo po persirgtos COVID-19 ligos praktinės informacijos.

Sunkiomis COVID-19 formomis sergantiems žmonėms dažnai reikia intensyvios priežiūros net iki 2 savaičių – tai daug ilgiau nei vidutinis gydymo intensyviosios terapijos skyriuje (ITS) laikas[2]. Pacientus gydant intensyviosios terapijos skyriuje, ilgai laikant prijungtus prie kvėpavimo palaikymo aparatų arba ilgą laiką duodant raminamuosius vaistus, jie gali prarasti daug raumenų masės, net iki 1 kilogramo raumenų per dieną[3]. Raumenų nykimas yra dažniausia sunkių ligų komplikacija, pasireiškianti iki 50 proc. pacientų[4], todėl pagaliau iškėlus iš intensyviosios terapijos skyriaus pacientai būna labai nusilpę.

Iš tiesų, iškėlimas iš intensyviosios terapijos skyriaus yra tik COVID-19 pacientų sveikimo kelionės pradžia. Remiantis kitų ITS gydytų pacientų, kuriuos reikėjo intubuoti, duomenimis, nustatyta, kad po ekstubacijos maisto medžiagų suvartojimas per burną gali sumažėti ir būti nepakankamas. Dėl šios priežasties žmonės gali suvartoti nepakankamai maisto, kad būtų patenkinti jų mitybos poreikiai sveikimo laikotarpiu, todėl prarandama dar daugiau liesosios kūno masės. Mitybos priežiūros taikymas gydymo programose laikomas esmine veiksmingos klinikinės strategijos dalimi, turinčia teigiamą poveikį funkciniams rezultatams ir gyvenimo kokybei[5]. Gydomoji mityba kartu su fizine mankšta gali turėti teigiamą poveikį sveikimo laikui bei žmonių gebėjimui vėl tęsti kasdienę veiklą, tokią kaip maisto ruošimas, apsipirkimas ar tiesiog pasivaikščiojimas. Taigi itin svarbu, kad į COVID-19 sergančių pacientų gydymo programas būtų įtrauktas mitybos tikrinimas ir gydomoji mityba.

Kas yra gydomoji mityba?

Gydomoji mityba – tai specialiai sukurti produktai, skirti patenkinti pacientų, kurie dėl ligos ar jos gydymo poveikio negali pakankamai suvalgyti ir patenkinti savo mitybos poreikių, reikmes. Dažniausiai tokie produktai parduodami tik pagal sveikatos priežiūros specialistų išrašytus receptus ir turi būti vartojami atsižvelgiant į sveikatos priežiūros specialistų nurodymus.

[1] Ljungqvist O, Man Fd. „Under nutrition: a major health problem in Europe“. „Nutr Hosp“. 2009; 24(3):369-370.
[2] Stam HK, Stucki G, Bickenbach J, ir kt. „COVID-19 and post intensive care syndrome: a call for action“. „J. Rehabil Med“. 2020;52(4).
[3] Puthucheary ZA, Rawal J, McPhail M, ir kt. „Acute skeletal muscle wasting in critical illness“. „JAMA“. 2013; 310:1591-1600.
[4] Puthucheary ZA. „An update on muscle wasting in ICU“. „SIGNA VITAE“. 2017;13(3): 30-31.
[5]    Zanten van ARH, Waele de E, Wischmeyer PE. „Nutrition therapy and critical illness: practical guidance for the ICU, post-ICU, and long-term convalescence phases“. „Critical Care“. 2019; 23:368.

„Nutricia“ remia nepriklausomus tyrimus, kuriais siekiama pagerinti COVID-19 sirgusių pacientų atsigavimą

„Nutricia“ skyrė 1 mln. eurų finansavimą 16 šalių vykdomų klinikinių tyrimų iniciatyvoms, kuriomis siekiama pagerinti iš ligoninės išrašomų sunkia COVID-19 ligos forma sirgusių pacientų mitybos priežiūrą „Praktinės klinikinės mitybos priežiūros sveikimo po COVID-19 metu informacijos yra mažai, nors tai gali turėti įtakos atsigavimo laikui bei žmonių gebėjimui grįžti į įprastą gyvenimą ir daryti mėgstamus dalykus. …

Skaitykite daugiau

Gydomosios mitybos vaidmuo Lidijos atsigavimo po COVID-19 kelionėje

Sūnus man pasakė: „Mama, vienu metu pagalvojau: kas bus su manimi, jei tu mirsi?“ Tai žodžiai, kurių niekada nenorėtų išgirsti jokia motina. Lidija Schaap, po COVID-19 atsigaunanti sveikatos priežiūros asistentė Lidijos istorija „Kai prasidėjo COVID-19 pandemija, būdama slaugos namų sveikatos priežiūros asistentė jaučiau pareigą padėti kitiems. Tačiau netrukus pati susirgau. Atsikėlusi ryte po dvigubos pamainos …

Skaitykite daugiau