Gydomosios mitybos vaidmuo gydant vėžį

Kodėl sergant vėžiu svarbi mityba?

Vėžio gydymas, labiausiai chemoterapija ir spindulinis gydymas, gali turėti įtakos tam, ką pacientas gali valgyti ir (arba) gerti, bei kaip jo organizmas pasisavina ir naudoja iš maisto gaunamas maisto medžiagas. Be to, pats vėžys gali pagreitinti organizmo medžiagų apykaitą ir deginti raumenis („liesąją kūno masę“) daug greičiau nei įprastai – tokia būklė dar vadinama „kacheksija“(1).

Kartu tokie veiksniai daugeliui pacientų (nuo 30 % iki 80 %2) gali sukelti svorio netekimą visu vėžio gydymo laikotarpiu – nuo diagnozavimo iki atsigavimo. Svorio netekimas gali turėti didelį neigiamą poveikį paciento sveikatai, jis siejamas su didesne komplikacijų rizika, spartesniu ligos progresavimu ar netgi gydymo uždelsimu arba neoptimaliu gydymu, kurie turi įtakos paciento išgyvenimo galimybei(3-5).

Svarbu, kad vėžiu sergantys pacientai suprastų svorio netekimo reikšmę ir būtų tinkamai informuoti apie mitybą, kuri jiems padėtų atgauti ir (arba) išlaikyti svorį.

Ar yra vėžio dieta?

Nors nėra jokio tiesiogiai vėžį sukeliančio ar konkretaus su vėžiu kovoti padedančio maisto („priešvėžinio maisto“), yra tam tikrų maisto medžiagų, kurių vėžio gydymo metu svarbu gauti pakankamai. Rekomendacijos nurodo, kad norėdami atstatyti raumenų jėgą vėžiu sergantys pacientai turėtų suvartoti dvigubai daugiau baltymų nei sveiki žmonės6. Taip pat svarbi energija kalorijų forma6. Vėžiu sergantys pacientai taip pat turi gauti pakankamai mikroelementų, kurie yra itin svarbūs normalioms organizmo funkcijoms užtikrinti; vėžiu sergantiems pacientams dažnai pasireiškia vitamino D trūkumas78. Vis dėlto, jei žmonės prastai jaučiasi, jie įprastai valgo mažiau. Dėl vėžio ar jo gydymo poveikio gali būti sunku iš įprastos mitybos gauti pakankamai reikalingų maisto medžiagų tam, kad organizmas turėtų pakankamai jėgų. Šiuo atveju sveikatos priežiūros specialistai gali rekomenduoti vartoti specialios medicininės paskirties maistą.

Kas yra gydomoji mityba?

Paprastai žinoma kaip peroraliniai maisto papildai (PMP), gydomoji mityba yra specialiai sukurti maisto produktai ir gėrimai, kurie dėl ligos nepakankamai besimaitinantiems žmonėms padeda patenkinti jų mitybos poreikius. Gydomoji mityba klasifikuojama kaip „specialios medicininės paskirties maisto produktai“, todėl tokius produktus reikia vartoti prižiūrint kvalifikuotam sveikatos priežiūros specialistui.

Tokie produktai sukurti, kad padidėtų maistinių medžiagų suvartojimas, todėl juos derėtų vartoti kartu su tuo maistu, kurį pacientas gali valgyti ir gerti, o ne pakeisti įprastą maistą ir gėrimus. Gydomosios mitybos produktai yra įvairių skonių ir pavidalų bei yra gausybė skirtingų maisto medžiagų sudėčių. Tai reiškia, kad vėžiu sergantys pacientai gali vartoti ne tik konkretiems jų mityboms poreikiams pritaikytus produktus, bet ir pasirinkti jų skonį bei pavidalą.

Jei pacientas išvis negali valgyti, kai kurios gydomosios mitybos produktų rūšys pakankamais kiekiais gali būti vartojamos kaip vienintelis maisto medžiagų šaltinis, nes jose yra visų organizmo funkcijoms reikalingų maisto medžiagų. Žmonėms, kurie maisto ir gėrimų per burną vartoti negali, gydomosios mitybos produktais gali būti maitinami per zondą tiesiai į skrandį („enterinis maitinimas“).

Kokios galimos gydomosios mitybos rūšys?

Siekiant gauti visą įmanomą pagalbinės mitybos naudą, svarbu laikytis sveikatos priežiūros specialisto sudaryto gydomosios mitybos plano. Šiuo tikslu sukurta daug skirtingų gydomosios mitybos produktų skonių ir pavidalų, todėl pacientai gali pasirinkti, kas jiems patinka labiausiai.

  • Pieno kokteilio tipo produktai prieinami 200 ml arba 125 ml buteliukuose, šie gėrimai yra maistingi, jų sudėtyje yra daug baltymų, jie pasižymi didele energine verte. Taip pat yra daug maistinių skaidulų turinčių variantų.
  • Geriamojo jogurto tipo produktai, kaip ir pieno kokteiliai, yra maistingi, tinka kaip puiki alternatyva pieno kokteilio tipo PMP, jų sudėtyje gali būti daug baltymų, didelės energinės vertės sudėties.
  • Sulčių tipo produktai įprastai yra didelės energinės vertės, prieinami 200 ml buteliukuose; tai alternatyva labiau sulčių skonį mėgstantiems arba pakeisti pieniškus geriamuosius maisto papildus norintiems žmonėms.
  • Deserto tipo, daug baltymų ir didelę energinę vertę turinčius 125 g indeliuose supakuotus PMP galima valgyti šaukšteliu.
  • Miltelių pavidalo gydomosios mitybos produktai turi didelę energinę vertę, juos galima maišyti su pienu norint pasigaminti pieno kokteilį, taip pat, kadangi jie neturi skonio, jais galima papildyti ir kitą maistą bei gėrimus norint padidinti maisto medžiagų kiekį.

Gydomoji mityba: klinikiniais tyrimais įrodyta, kad ji padeda patenkinti vėžiu sergančių pacientų mitybos poreikius

Maisto medžiagų suvartojimo padidinimas pasitelkiant gydomosios mitybos papildus klinikiniuose tyrimuose parodė įvairią naudą vėžiu sergantiems pacientams, pavyzdžiui:

  • Pagerino maistinių medžiagų suvartojimą ir sumažino svorio netekimą8-10;
  • Sumažino su gydymu susijusių komplikacijų dažnį8,10,11;
  • Pailgino gyvenimo trukmę12;
  • Sutrumpino ligoninėje praleistą laiką11,13;
  • Pagerino gyvenimo kokybę9.

Gydomoji mityba: koks kiekis ir kiek laiko?

Kiekvienas pacientas skirtingas ir turi nevienodų mitybos poreikių, priklausomai nuo svorio netekimo lygio ir (arba) vėžinės kacheksijos. Dažniausiai gydomoji mityba skiriama arba rekomenduojama nuo 1 iki 3 vienetų ar buteliukų per dieną, bet šis skaičius gali būti įvairus – tai priklauso nuo paciento poreikių.

Taip pat svarbu suprasti, kad gydomosios mitybos naudos per naktį pajusti nepavyks – reikia laiko, norint susigrąžinti dėl vėžio poveikio prarastas jėgas. Vėžiu sergančio paciento mitybos poreikius prižiūrintis sveikatos priežiūros specialistas turėtų pacientui patarti, kiek laiko vartoti specialios medicininės paskirties produktus. Šis laikotarpis gali svyruoti nuo keleto savaičių iki keleto mėnesių ar netgi ilgiau. Svarbu, kad pacientai, prieš nutraukdami specialios medicininės paskirties produktų vartojimą, pasitartų su savo sveikatos priežiūros specialistu.