Įvadas į vėžio ir svorio netekimo aprašymą

Kas yra vėžys?

Vėžys yra tokia liga, kai organizmo ląstelės, iš kurių sudaryti visi mūsų organai ir audiniai, ima elgtis neįprastai ir nepertraukiamai besidalydamos sukuria vis daugiau nenormalių ląstelių. Tam tikroje organizmo vietoje jos gali sudaryti augliu vadinamą vėžinių ląstelių gumulą.

Vienas iš pirmųjų vėžio požymių gali būti paciento užčiuoptas guzas, arba auglys. Kiti vėžio simptomai: nuovargis, netikėtas skausmas ar nepaaiškinamas svorio netekimas (t. y. ne dėl dietos ar treniruočių režimo). Patvirtinta diagnozė gali pakeisti ir pacientų, ir jų artimųjų gyvenimą. Tikėtina, kad pacientas patiria ne tik vėžio požymius, t. y. fizinius simptomus, bet ir emocinį stresą, o kartais net depresiją.

Kaip vėžys gydomas?

Vėžio gydymas priklauso nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui, nuo auglio dydžio, nuo to, ar vėžys išplitęs į kitas kūno vietas, bei nuo bendros paciento sveikatos būklės. Onkologijos – vėžio tyrimo mokslo – sritis turi tris pagrindines vėžio gydymo alternatyvas: operaciją (bandant auglį pašalinti) ir spindulinį gydymą ar chemoterapiją (siekiant auglį sumažinti).

Onkologas – tai gydytojas, gydantis vėžį ir teikiantis medicininę pagalbą asmenims, kuriems diagnozuotas vėžys. Kad ir koks būtų pacientui rekomenduojamas gydymas ar gydymo būdų derinys, svarbu, jog organizmas būtų kiek įmanoma stipresnis prieš pradedant gydymą, jo metu ir po jo, kad pacientas galėtų tokį sunkų procesą toleruoti ir po jo atsigauti. Vis dėlto svorio netekimas, kuris yra dažnas vėžio ir jo gydymo šalutinis poveikis, gali išsekinti organizmą(1).

Dėl kokių rūšių vėžio dažniausiai netenkama svorio?

Vėžys gali pasireikšti beveik bet kurioje kūno vietoje ir smarkiai fiziškai išsekinti pacientą. Visgi kai kurios vėžio rūšys sunkius fizinius iššūkius, tokius kaip ypač didelį svorio netekimą, sukelia dažniau(2). Tai virškinamojo trakto vėžys (pvz., storosios žarnos, skrandžio, žarnyno, kasos vėžys) bei galvos ir kaklo vėžys (pvz., burnos vėžys, galvos, kaklo ar plaučių vėžys)(2). Šios vėžio rūšys dėl skirtingų priežasčių turi įtakos paciento gebėjimui efektyviai vartoti ir virškinti maistą(2).

Vėžio poveikis kūno stiprumui.

Sergant vėžiu gali būti sunku palaikyti organizmą stiprų dėl keleto veiksnių. Pats vėžys ir natūralūs organizmo apsaugos mechanizmai gali pagreitinti paciento medžiagų apykaitą, todėl gali sumažėti svoris, ypač raumenų masė („liesoji kūno masė“)(3,4). Svorio netekimą gali sustiprinti apetito praradimas, pykinimas ir skonio pokyčiai, įskaitant atvejus, kai įprastas maistas įgauna metalo skonį, o visa tai gali sumažinti maisto suvartojimą(5).

Svorio netekimo poveikis sėkmingam gydymui

Svorio netekimas sergant vėžiu gali turėti neigiamą poveikį gydymui, nes chemoterapijos ir spindulinio gydymo dozės, be kita ko, paremtos kūno masės indeksu, arba KMI. Vėžio tyrimai rodo, kad po ligos diagnozavimo įvykus bet kokiems žymiems KMI pokyčiams pacientas gali gauti ne optimalias dozes arba gydymas gali užtrukti ilgiau6. Be chemoterapijos ir spindulinio gydymo, KMI taip pat turi įtakos paciento gydymo chirurginiu būdu rezultatams(7).

Jei pacientas negali iš įprastos mitybos gauti pakankamai maisto medžiagų, kurių reikia svoriui išlaikyti ar atstatyti, sveikatos priežiūros specialistas gali rekomenduoti gydomąją mitybą, kuri dar žinoma kaip geriamieji maisto papildai.

Gydomosios mitybos vaidmuo gydant vėžį

Gydomoji mityba yra specialios medicininės paskirties maistas ir jį reikia vartoti tik prižiūrint sveikatos priežiūros specialistui. Tai gali būti įvairių skonių ir pavidalų, kurių sudėtyje yra daug baltymų, ir didelę energinę vertę turintys gėrimai, desertai ar milteliai, padedantys palaikyti visavertę mitybą. Gydomosios mitybos produktus galima vartoti tarp valgių siekiant padidinti paciento per dieną suvartojamą maisto medžiagų kiekį arba, jei pacientas visiškai negali valgyti, jie gali būti ir vienintelis maisto medžiagų šaltinis. Taip pat yra gydomosios mitybos variantų, kai per zondą maitinama tiesiai į skrandį („enterinė“ mityba).
Pradėjus anksti naudoti gydomąją mitybą vėžiu sergančio paciento kovoje su šia liga, galima padėti išlaikyti svorį, nes tai svarbu norint tęsti vėžio gydymą, ir tai yra siejama su geresniais gydymo rezultatais8. Gydomosios mitybos papildų vartojimas atsižvelgiant į sveikatos priežiūros specialisto patarimus taip pat gali padėti sumažinti komplikacijų riziką, sutrumpinti ligoninėje praleistą laiką ir padėti gerinant gyvenimo kokybę.

Norėdami sužinoti, ar geriamieji maisto papildai jums tinka, pasikonsultuokite su savo sveikatos priežiūros specialistu.

Nuorodos

1. Ryan ir kt. „Proc Nutr Soc“, 2016;75(2)199-211.
2. Bozzetti 2008 ir 2001; Bosaeus 2001, Hebuterne ir kt., 2014 „JPEN J Parenter Enteral Nutr“; 38(2):196-204.
3. DeWys ir kt. „Am J Med“, 1980;69:49;1-7.
4. Prado CM ir kt. „Cancer Chemother Pharmacol“, 2011; 67(1):93-101.
5. IJpma I., Timmermans ER, Renken RJ ir kt. „Nutr Cancer“, 2017; 69(1):140-145.
6. Ross PJ ir kt., 2004 „Br J Cancer“; 90(10):1905-11.
7. „Medicine“ (Baltimorė). 2015 m. spalio mėn.; 94(42): e1769. The Impact of Body Mass Index on the Surgical Outcomes of Patients with Gastric Cancer. A 10-Year, Single-Institution Cohort Study.
8. Martin L. ir kt. „J Clin Oncol“, 2015:33(1):90-9.