Ką daryti, jei valgyti sunku, arba krenta svoris?

Mityba gali nepasirodyti tokia svarbi nei jums, nei jūsų sveikatos priežiūros komandai. Jei sunku valgyti ar gerti, jei neplanuotai praradote svorio arba esate susirūpinę dėl savo mitybos ir jos reikšmės jūsų gerai savijautai, pasikonsultuokite su savo sveikatos priežiūros specialistu. Kadangi vėžio gydymas turėtų būti visapusiškas ir apimantis visus jūsų poreikius, svarbu nepamiršti, kad nereikia laukti, kol jūsų paklaus apie mitybą. Pokalbį apie tai galite pradėti ir jūs.

Ar reikia patikrinti mano mitybs būklę?

Visų vėžiu sergančių pacientų mitybą reikėtų peržiūrėti, vos tik nustatoma vėžio diagnozė, tai vadinama mitybos būklės įvertinimu. Tai turėtų būti atliekama nepaisant, ar svorio netekote, ar to nepatyrėte. Apie mitybos būklės įvertinimą pasikalbėkite su savo gydytoju, slaugytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu.

Mitybos būklės įvertinimas įprastai apima jūsų ūgio ir svorio nustatymą bei atsakymus į keletą trumpų klausimų apie jūsų svorį, apetitą, maisto suvartojimą ir bet kokius kitus simptomus, dėl kurių valgyti ar gerti gali būti sunku arba ne taip malonu.

Mitybos būklės įvertinimą reikėtų kartoti reguliariai. Jei mitybos būklės įvertinimas kurį laiką jums nebuvo atliktas, paprašykite savo sveikatos priežiūros specialisto, kad jį atliktų.

Kas toliau?

Mitybos būklės įvertinimo metu nustačius, kad jums kyla nepakankamos mitybos rizika, turėtų būti atliktas išsamus mitybos būklės įvertinimas.

Mitybos įvertinimo metu daugiau dėmesio gali būti skiriama jūsų kūno svoriui, kūno sudėčiai, simptomams, kurie turi įtakos suvartojamam maisto kiekiui ir jo įvairovei, kaip vėžys veikia jūsų organizmo gebėjimą pasisavinti maisto medžiagas ir jų panaudojimą, bei ką fiziškai galite daryti.

Tai padės sveikatos priežiūros specialistui kartu su jumis sudaryti individualų planą, padėsiantį kontroliuoti vėžio poveikį ir jūsų maisto suvartojimui įtakos turinčius jo simptomus, pagerinti maisto medžiagų suvartojimą ir palaikyti fizinį aktyvumą.