Kodėl svarbi žaizdų priežiūra?

Oda veikia kaip apsauginis organizmo sluoksnis, todėl bet kokie jos pažeidimai sukelia infekcijos riziką. Žaizdas gali sukelti sužalojimai, operacijos, slėgis ar trintis. Yra dvi žaizdų rūšys: ūminės ir lėtinės. Ūminė žaizda įprastai per numatomą laiką sugyja taip, kaip turėtų. Lėtinė žaizda susidaro per ilgesnį laikotarpį. 

Lėtinių žaizdų pavyzdžiu galima laikyti pragulas, kojų opas, diabeto sukeltas žaizdas (įskaitant diabetinę pėdą ir diabetines opas). Lėtai gyjančios arba negyjančios žaizdos gali sukelti didelį emocinį ir fizinį stresą. Gera žaizdų priežiūra skirta padėti žaizdų gijimo procesui naudojant tvarsčius, spaudimo sumažinimo priemones ir tinkamus mitybos sprendimus.

Mitybos reikšmė žaizdų priežiūroje

Sveikatos priežiūros specialistai yra pripažinę reikšmingą geros mitybos svarbą žaizdų gijimo procese, tačiau nebūtinai apie tai iš karto pagalvojame. Jei gera mityba padeda žaizdų gijimui, prasta arba nepakankama mityba jį sulėtina arba išvis sustabdo. Yra tam tikrų maisto medžiagų, kurios žaizdų gijimui turi itin didelę reikšmę. Svarbi visų pagrindinių organų, įskaitant odą ir raumenis, dalis yra baltymai. 

Ypač svarbu, kad su infekcija kovojančios organizmo ląstelės tinkamai funkcionuotų ir padėtų atkurti žaizdos pažeistus audinius. 

Kitos esminės maisto medžiagos yra argininas, vitaminai C ir E, selenas ir cinkas – jos visos labai svarbios žaizdų gijimui. Taip pat būtina gauti pakankamai energijos suvartotų angliavandenių ir riebalų forma, nes vykstant žaizdų gijimo procesui organizmui reikia daugiau energijos nei įprastai. Dėl dehidratacijos žaizdos taip pat gali gyti lėčiau, todėl ypač svarbu užtikrinti, kad būtų vartojama pakankamai skysčių.

„Nutricia“ vaidmuo žaizdų priežiūroje

„Nutricia“ siekia pagerinti pacientų gyvenimo kokybę ir sveikatos priežiūros specialistams suteikti jų kasdienėje praktikoje padedančius mitybos sprendimus. Būtent todėl, siekdami sukurti lėtinių žaizdų turintiems pacientams padėti galinčius produktus, Utrechte (Nyderlandai) esančio pasaulinio lygio tyrimo centro mokslininkai vykdo novatoriškus tyrimus, kaip veiksmingai išspręsti žaizdų priežiūros klausimus pasitelkiant mitybą.