Kaip alergija karvės pienui paveikia kūdikius?

Alergijos karvės pienui simptomai yra labai įvairūs ir nespecifiniai – tai reiškia, kad jie būdingi ir daugeliui kitų ligų. Paprastai simptomai pasireiškia per virškinimo ir kvėpavimo sistemas bei odoje (2-5).

Daug tėvų laukia ilgus mėnesius, kol jų kūdikiui diagnozuojama alergija karvės pienui (taip pat žinoma kaip alergija karvės pieno baltymams)(1). Tuo metu gali tekti daug kartų lankytis pas gydytoją ir tai gali kelti įtampą tiek tėvams, tiek vaikui(1).

Simptomai gali pasireikšti iškart po maitinimo, po kelių valandų arba kelių dienų (6, 7). Jeigu jūsų vaikui pasireiškia kokie nors toliau išvardyti simptomai, svarbu aptarti juos su gydytoju. Taip pat svarbu atminti, kad šie simptomai būdingi daugeliui kitų ligų.

Virškinimo sutrikimo simptomai

Iki 60 proc. kūdikių, kurie alergiški karvės pienui, gali pasireikšti virškinamojo trakto(4) simptomai, tokie kaip:

 • Dažnas vėmimas po maitinimo(5)
  Daug kūdikių vemia, ypač po maitinimo. Tačiau, jei kūdikis dažnai vemia po maitinimo, galbūt laikas apsilankyti pas gydytoją, kadangi tai gali reikšti gastroezofaginio refliukso ligą (GERD) ir (arba) alergiją karvės pienui(5, 7).
 • Atpylinėjimas
  Atpylinėjimas dažnai pasireiškia jaunesniems nei vienerių metų kūdikiams. Beveik pusei kūdikių atpylinėjimas gali būti susijęs su alergija karvės pienui(7). Jeigu jūsų kūdikis dažnai atpylinėja ir (arba) labai gausiai, pasitarkite su gydytoju.
 • Nepraeinantis viduriavimas arba vidurių užkietėjimas (5)
  Viduriavimas (daugybinės skystos išmatos, kelis kartus per dieną) yra dažnas virškinimo sistemos sutrikimo simptomas karvės pienui alergiškiems kūdikiams. Nors vidurių užkietėjimas pasitaiko rečiau nei viduriavimas, jis taip pat gali reikšti alergiją karvės pienui.
 • Kraujingos ar gleivėtos išmatos(5)
  Kraujas išmatose atsiranda dėl žarnyno sudirginimo ir tai taip pat gali būti alergijos karvės pienui požymis.
  Lipnios gleivės išmatose gali būti panašios į gleives, kurias matote peršalus ar sloguojant. Šiek tiekgleivių gali būti, bet jei kūdikio išmatose pastebite daug gleivių arba jei tai tęsiasi jau kurį laiką, svarbu pranešti apie tai gydytojui. 
 • Nuolatinis pilvo pūtimas
  Pilvo pūtimą sukelia susikaupęs per didelis oro kiekis skrandyje arba žarnyne. Tai sukelia diskomfortą. Kūdikis tampa neramus, kaprizingas, nes kenčia nuo pilvo dieglių. Visiems kūdikiams šiek tiek kaupiasi dujos, tačiau, kai šį reiškinį lydi keletas kitų simptomų, tai gali rodyti alerginę reakciją(8).

Su oda susiję simptomai

Iki 70 proc. karvės pienui alergiškų kūdikių turi simptomų, susijusių su oda(4).

 • Nepaaiškinami odos bėrimai / dilgėlinė(6)
  Bėrimai susiję su alergija karvės pienui dažnai matomi veido srityje, bet taip pat gali būti ir bet kurioje kūno vietoje. Dažniausiai tas vietas labai niežti ir būklė gali pablogėti po maitinimo.

Kvėpavimo sistemos sutrikimų simptomai (5)

Iki 30 proc. kūdikių alergiškų karvės pienui turi nežymių arba sunkių kvėpavimo sistemos sutrikimų4, tokių kaip:

 • Apsunkintas kvėpavimas

Nežymūs kvėpavimo sistemos sutrikimų simptomai yra panašūs į tuos, kuriuos jaučiame peršalę, įskaitant slogą, čiaudulį ir nosies užgulimą. Prie sunkesnių simptomų priskiriami – dusulys arba pasunkėjęs kvėpavimas ir švokštimas6. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją dėl bet kokių rimtų kvėpavimo sutrikimų.

Bendrieji simptomai

 • Per didelis dirglumas, pilvo diegliai arba mieguistumas(6)

Nuolatinis ir nenumaldomas verkimas ilgą laiką – vadinamieji „pilvo diegliai“ – nėra įprastas dalykas. Jį gali sukelti pilvo skausmas arba refliuksas, bėrimas arba kiti veiksniai. Pasikalbėkite su gydytoju, jeigu kūdikis verkia ilgiau nei 3 valandas per dieną, 3 ir daugiau dienų per savaitę ir ilgiau nei 3 savaites.

 • Kūdikis per mažai arba visai nepriauga svorio(6)
  Kartais mažo svorio kūdikiams gali būti diagnozuotas  sulėtėjęs augimas kuris yra vienas iš alergijos karvės pienui simptomų.

Ko tikėtis, kai jūsų gydytojas tiria alergijos karvės pienui galimybę

Diagnozė nustatoma atsižvelgiant į jūsų vaiko ligų istoriją, simptomus ir gali būti atliekami įvairūs alergijos nustatymo testai.

Alergijos karvės pienui diagnozavimas gali užtrukti, ypač jei jūsų vaikas turi uždelstą alerginę reakciją į karvės pieno baltymą. Tačiau jūs galite padėti gydytojui patvirtinti arba atmesti alergiją karvės pienui kaip jūsų vaiko simptomų priežastį.

Simptomų sekimas

Tikriausiai jūsų gydytojas užduos daug klausimų apie jūsų vaiko simptomus. Veskite maitinimo ir bet kokių po jo pastebėtų simptomų užrašus. Nepamirškite pažymėti maitinimo laiko ir kada atsiranda simptomų, taip pat, kaip ilgai jie trunka (minutėmis, valandomis, dienomis). Jeigu maitinate kūdikį motinos pienu, užrašuose reikėtų pažymėti viską, ką valgote ir geriate. Būtų puiku, jei galėtumėte nurodyti, ką jūsų vaikas valgė ir kokius simptomus turėjo bent savaitę iki apsilankymo pas gydytoją.

Diagnostiniai testai

Alergijai maistui diagnozuoti naudojami įvairūs testai. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas parinks tinkamiausius alergijos testus atsižvelgdamas į tai, kokią alergiją jūsų kūdikis gali turėti: nuo imunoglubilo E (IgE) priklausomą ar nepriklausomą5, 6.

Imunoglobulinas E (IgE) yra antikūnas, baltymas, kurį gamina imuninė sistema kovoti su patogenais arba su tuo, ką ji klaidingai laiko patogenu (alergijos karvės pienui atveju ji bandys kovoti su karvės piene esančiu baltymu). Kai organizmas aptinka karvės pieno baltymą, specifiniai karvės pieno baltymo antikūnai nukeliauja į ląsteles, kad išskirtų chemines medžiagas, kurios sukelia alergijos simptomus.

Iškart pasireiškiančioms alergijos reakcijoms (žinomoms kaip nuo IgE priklausomos reakcijos) naudojami odos lopo mėginio arba kraujo tyrimai. Kai kūdikiui pasireiškia uždelstos reakcijos (nuo IgE nepriklausomos reakcijos), prižiūrint sveikatos priežiūros specialistui gali būti naudojamos eliminacinės dietos arba provokaciniai mėginiai, kadangi odos lopo mėginio arba kraujo tyrimai yra ne tokie veiksmingi tokio tipo alergijai nustatyti. 

 • Odos lopo mėginys
  Ant vaiko dilbio užlašinami keli karvės pieno lašeliai. Per kiekvieną lašelį odoje padaromas mažas įbrėžimas. Jei vaiko oda parausta ir ima niežėti, tai paprastai reškia, kad jis yra alergiškas.
 • Kraujo tyrimas
  Kraujo mėginyje ieškoma IgE antikūnų, kurių dažnai alergiški vaikai turi daugiau.
 • Eliminacinė dieta arba provokaciniai mėginiai
  Prižiūrint gydytojui ir (arba) dietologui 2–6 savaitėms vienu metu iš kūdikio dietos pašalinamas maistas, kuris gali sukelti alergiją, ir vėl pamažu įvedamas, kad būtų patvirtinta įtariama diagnozė. Maisto, kuris patvirtintas kaip sukeliantis alergiją, įvedimas po tam tikro laiko yra žinomas kaip „provokacinis mėginys“. Tai turėtų būti atliekama tik prižiūrint gydytojams.

Pasiruošimas apsilankyti pas gydytoją: kokius klausimus jis gali užduoti, jeigu svarsto alergijos karvės pienui diagnozę: 

 • Prisiminkite savo vaiko ligų istoriją ir jų simptomus. Kada jie atsirado? Kada jie dažniausiai pasireiškia? Kaip dažnai? Ar jie visada tokie patys?
 • Ar šeimoje kas nors turėjo alergijų, įskaitant astmą ir egzemą?
 • Jūsų gydytojui gali padėti jūsų į susitikimą atsinešti simptomų užrašai.
 • Galite nufotografuoti savo vaiko išbėrimus / išmatas sauskelnėse, kad parodytumėte savo gydytojui.Susidarykite ir užsirašykite klausimų, kuriuos norite užduoti savo gydytojui, sąrašą.

 

Bibliografija

1.       Sladkevicius E., Nagy E., Lack G. ir kiti. Žurnalas Med Econ 2010 m.; 13(1): 119–128.

2.       Høst A. ir Halken S. Allergy 1990 m.; 45: 587–596.

3.       Meyer R. ir kiti. Current Allergy & Clinical Immunology 2012 m.: 25 tomas.

4.       Høst A. Ann Allergy Asthma Immunol 2002 m.; 89: 33–37.

5.       Koletzko S., Niggemann B., Arato A. ir kiti. Žurnalas Pediatr Gastroenterol Nutr 2012 m.; 55(2): 221–229.

6.       Fiocchi A., Brozek J., Schunemann H. ir kiti. Pediatr Allergy Immunol 2010 m.; 21: 1–125.

7.       Salvatore S., Vandenplas Y. Pediatrics. 2002 m. lapkritis; 110 (5): 972–984. doi: 10.1542/peds.110.5.972. PMID: 12415039.

8.       Venter C., Brown T., Meyer R. ir kiti. Clin Transl Allergy. 2017 m. rugpjūtis, 23; 7:26. doi: 10.1186/s13601-017-0162-y. Erratum in: Clin Transl Allergy. 2018 m. sausis, 25; 8:4. PMID: 28852472; PMCID: PMC5567723.

Įdomūs faktai apie alergiją karvės pienui

Alergija karvės pienui (taip pat žinoma kaip alergija karvės pieno baltymui) yra santykinai dažna kūdikių ir mažų vaikų alergija maistui1. Čia mes atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus apie šią ligą. Kas yra alergija karvės pienui? Alergija karvės pienui yra alerginė reakcija į karvės piene esantį baltymą(2). Alergiją karvės pienui gali turėti tiek mišiniu, tiek motinos …

Skaitykite daugiau

Alergiškų žmonių skaičius auga

Ar žinojote, kad 30–40 proc. pasaulio gyventojų yra alergiški?* Kai kurios alergijos gali būti nepastebimos, tačiau yra tokių, kurios gali net kelti grėsmę gyvybei. Ypač alergija maistui. Alergija karvės pienui gali sukelti daug nepatogumų. Ją gali būti sunku diagnozuoti, nes simptomai gali būti labai įvairūs. Kai simptomai gydomi atskirai, gali būti sunku nustatyti priežastį. Vidutinis …

Skaitykite daugiau